Nadační fond Pramen Luhačovice i letos vyhlásil otevřenou výzvu, aby vybral účastníky a účastnice Literárních pobytů na zámku v Luhačovicích. Z 37 přihlášek byli nakonec odbornou porotou vybráni Aneta Kohoutová a Šimon Macek, Radek Malý, Magda Stanová, Pavel Klusák a Martin Šinkovský, kteří se od srpna do října v Luhačovicích věnovali své literární tvorbě. 

Studenti Filozofické fakulty Univerzity Pardubice Aneta Kohoutová (Centre for Ethics) a Šimon Macek (Sociální antropologie) v srpnu pracovali na projektu „Po stopách lokálů“. Výzkumným záměrem jejich čtrnáctidenního pobytu bylo vytvoření alternativní mapy města, která bude na tuto lázeňskou destinaci nahlížet skrze tělesné prožitky a vzpomínky místních, jako alternativu k oficiálním turistickým mapám. Výsledkem bude tištěná publikace, která vyjde v průběhu příštího roku pod hlavičkou nadačního fondu. Další “rezident”, básník, autor knížek pro děti, překladatel a vysokoškolský učitel Radek Malý, se v průběhu září věnoval kulturně-terénnímu průzkumu Luhačovic a okolí s úmyslem vytěžit ze zdejší atmosféry inspiraci pro verše z těchto míst. Osobně se s autorem setkali studenti zdejší Střední odborné školy v rámci přednášky/besedy, stejně jako i se třetí účastnicí literárních pobytů: fotografkou a antropoložkou Magdou Stanovou.

Hudební publicista, redaktor, moderátor a scenárista Pavel Klusák do Luhačovic zavítá začátkem října. Na setkání s ním nad jeho připravovanou knihou Gott. Československý příběh (Host, 2021) tímto srdečně zveme. Proběhne ve středu 6. října od 18:00 v Městské knihovně a vstup bude zdarma. Pavel Klusák nám zde skrze řadu nových a málo známých faktů zprostředkuje nezávislý portrét “Sinatry Východu”, “našeho Káji”, který si svůj příběh vždy dobře střežil. Sérii literárních rezidencí završí účast olomouckého autora komiksů pro mládež Martina Šinkovského, který se bude pracovat na svém novém scénáři věnovaném rozdělení Československa. Těšte se s námi na literární setkávání v Luhačovicích!