Zakladatelé Nadačního fondu Pramen Luhačovice srdečně zvou všechny spoluobčany, milovníky hudby, příznivce a podporovatele na Benefiční koncert, který se uskuteční v pátek 2. října 2020 od 19 hodin v Lázeňském divadle v Luhačovicích. Na koncertu vystoupí houslový virtuos Jiří Pospíchal s přáteli a představí se v netradičním nástrojovém a žánrovém seskupení. Jiří Pospíchal byl členem České filharmonie a koncertním mistrem Pražského komorního orchestru bez dirigenta. Dnes působí v Uherském Hradišti, kde založil Slovácký komorní orchestr a vede koncertní řadu Umíme Hrát!. 

Celý výtěžek z benefičního koncertu je určen na podporu aktivit Nadačního fondu Pramen Luhačovice, konkrétně na realizaci kulturních, komunitních a občanských aktivit a na pokrytí literárních pobytů v Luhačovicích. Více o koncertě i možnostech podpory fondu najdete na darovacím portále Darujme.cz https://www.darujme.cz/projekt/1203387.

Pandemie koronaviru zčistajasna vymazala kalendáře mnoha lidí působících v oblasti kultury a umění a znemožnila jim jejich práci. Nadační fond Pramen Luhačovice se proto rozhodl uspořádat unikátní pobyty pro umělce, které jim poskytnou prostor k soustředěné a kreativní práci.

První čtyři Literární pobyty v Luhačovicích pro spisovatele a spisovatelky se uskuteční v období od září do listopadu díky laskavé podpoře majitelů zámku, rodiny Thienen. Do své literární tvorby se přijedou do Luhačovic ponořit spisovatelka Tereza Semotamová a spisovatel Petr Borkovec. Tito literární matadoři byli fondem přizváni k pobytu osloveni a vyzváni, aby zasedli v odborné komisi po boku spisovatele a nakladatele Martina Reinera a nakladatele Pavla Jungmanna a pomohli vybrat další účastníky literárních pobytů. Na základě otevřené výzvy, do které se přihlásilo 43 zájemců, byly vybrány dvě nadějné autorky: beletristka Klára Vlasáková a ilustrátorka Iveta Merglová. Se všemi autory budete mít možnost se setkat v rámci besed a autorských čtení, o kterých budeme informovat na webových stránkách www.pramenluhacovice.cz.

Článek byl připraven (ale nepublikován) pro zářijové číslo Luhačovických novin roku 2020.